fbpx
Menu
shutterstock_209708272

Różnorodność jest piękna!

To, że różne jest piękne wiemy nie od dziś. Najwspanialsze jest w nas nie to – co nas łączy, ale właśnie co nas od siebie odróżnia. Dlatego na każdy typ kobiecej urody przypada miliardy mężczyzn, którzy się nim zachwycają. Natura jest kobietą i wiedziała co robi, tak umiejętnie rozdzielając między nas – kobiety różnice. Dzięki temu jesteśmy takie wyjątkowe 🙂

Choć od przybytku głowa nie boli, to czasami można się przez niego nieźle pogubić. I tak na szczęście dla nas i dla wszystkich uczących się pilnie kosmetologów na studiach – w temacie naszych cer – po wielu latach badań z miliardów różnych kobiet, wyłoniono te najbardziej charakterystyczne typy na których bazuje cała kosmetologiczna wiedza. 

W czystej teorii wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje cery

  • CERA TŁUSTA
  • CERA MIESZANA
  • CERA SUCHA

Dzięki rozpoznaniu u siebie konkretnego typu skóry, możemy dobrać odpowiednią pielęgnację.

W zależności od tego jaki typ cery posiadamy, będziemy musiały ją cześciej oczyszczać i złuszczać bądź odpowiednio nawilżać i odżywiać. Często też będziemy musiały dzielić te czynności na konkretne partie twarzy.

Na pocieszenie powiem Wam, że wykwalifikowani specjaliści ogłosili, że skóra „normalna” czyli właściwie całkowicie wolna od niedoskonałości praktycznie nie istnieje, więc każda z nas z czymś się musi zmagać 🙂

JAK ROZPOZNAĆ RODZAJ SWOJEJ CERY:

Cera Normalna (ideał):

Jej kolor jest zdrowo różowy, skóra jest napięta, gładka i jędrna. Ma wyrównany koloryt i nie występują na niej żadne popękane naczynia krwionośne czy plamy. Nie występuje również problem z nadmiarem wydzielania sebum i łuszczeniem. Taki typ skóry dobrze przyjmuje wszystkie warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju pielęgnację związaną z wodą i mydłem.

Cera Tłusta:

Skóra przeważnie jest szorstka i gruba, a tzw. Strefa T czyli czoło, nos i broda jest błyszcząca. Ma to związek z wydzielaniem nadmiaru sebum. Na takiej skórze pojawiają się również często rozszerzone pory, zaskórniki i różnego rodzaju krosty. Taka cera dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, ale niestety jej stan pogarsza się pod wpływem stresu i napięć, zmian hormonalnych oraz zaburzeń układu trawiennego. Nie powinno się przy cerze tłustej stosować preparatów na bazie alkoholu, a w okresie słonecznym używać odpowiednich kosmetyków z blokerem przeciw UV.

Cera Sucha:

Cera sucha jest cerą wrażliwszą. Jest podatna na podrażnienia. Jej powłoka jest cienka i pozbawiona zdrowego blasku. Bardzo często reaguje alergicznie na różnego rodzaju kosmetyki bądź nieodpowiednią wodę. Często widoczne są na niej rozszerzone naczynia krwionośne i różnego rodzaju przebarwienia. Skóra sucha również szybciej się starzeje i wymaga odpowiedniego nawilżenia.

Cera Mieszana:

Jest to typ cery, który wymaga bardzo często indywidualnego doboru pielęgnacji oraz cierpliwości. Najczęściej strefa T jest tłusta, a policzki pozostają nieprzyjemnie suche. Cera ta może mieć skłonność zarówno do łojotoku jak i zaczerwień, podrażnień i napięć. 

Powyższe typy cery to standardowy podział. Możemy jednak jeszcze wyróżnić inne rodzaje cery, nieco bardziej szczegółowo je rozdrabniając. 

Cera Naczyniowa:

Jest to cera o wyjątkowej kruchości naczynek krwionośnych. Bardzo często posiadaczki tego typu cery mają skłonność do trądziku różowatego, rumienia oraz pozostawiania na twarzy trwałych zmian zwanych „pajączkami”. Osoba o tym typie cery powinna unikać mycia twarzy wodą z mydłem i korzystać tylko z kosmetyków przeznaczonych do tego konkretnego typu cery. Powinna też unikać ostrych przypraw, kąpieli parowych, stresu, alkoholu, sauny, przesuszonych pomieszczeń. Wyjątkowej pielęgnacji wymaga w pełni lata oraz zimy. 

Cera Wrażliwa:

Jej posiadaczki bardzo często na twarzy przejawiają cały obraz swoich przejść hormonalnych – od cyklu miesiączkowego po skrajne stany emocjonalne. Jest to cera, która ma tendencję do pieczenia, mrowienia, ściągania lub nawet świądu. Jest to cera która bardzo źle reaguje na słońce a także środki o długim chemicznym składzie.

Postarałam się Wam przybliżyć konkretne typy cery. Czy rozpoznajecie je u siebie? Jeżeli tak to już połowa sukcesu do prawidłowej pielęgnacji. 

Oczywiście jest to tylko kropla w morzu wiedzy na temat typów i rodzajów cer, ale na tej podstawie możecie zapytać kosmetyczkę lub kosmetologa jakiego rodzaju preparaty polecają Wam do pielęgnacji Waszych przypadłości. 

Mam nadzieję, że ta wiedza okaże się dla Was praktyczna i przydatna 🙂

Do „poczytania” w kolejny piątek!

Wasza Esensja